Джерелом загоряння при порушенні правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок є коротке замикання, перевантаження, великі перехідні опори тощо.
Серед причин виникнення пожеж, що пов’язані з електромережами, найбільш розповсюдженими є:
– коротке замикання. Воно виникає під час надмірних чи тривалих перевантаженнях або через механічне пошкодження ізоляції між дротами. При цьому різко збільшується сила струму і кількість тепла, що призводить до загоряння ізоляції і горючих предметів, що знаходяться поруч з розплавленими частками металу провідника.
– поганий контакт. Виникає через послаблення або окислення контакту і призводить до ослабленню сили стуму. Запобіжники в такому випадку не спрацьовують. Через це виникає місцевий перегрів, що може призвести до пожежі.
– перевантаження мережі. Виникає під час одночасного підключення електроприладів з більшою загальною потужністю, ніж та, на яку розрахована мережа. Тривалі перевантаження призводять до руйнування ізоляції, виникнення короткого замикання та пожежі.
У більшості випадків виникненню пожежі можна й необхідно запобігти. Тому під час користування електричними приладами в побуті потрібно дотримуватися наступних правил:
– прилади захисту (автоматичні вимикачі та пробкові запобіжники) повинні бути справними та мати сертифікати відповідності заводу-виробника;
– необхідно слідкувати за станом ізоляції електропроводів електроприладів, забезпечуючи їхній своєчасний огляд, виявлення пошкоджень та ремонт;
– не використовувати в побуті саморобні електроприлади;
– виключити можливість доступу дітей до електроприладів та відкритих розеток;
– бути обережними при користуванні електроприладами у вологих приміщеннях та у приміщеннях із земляною, цегляною і бетонною підлогою;
– телевізори, побутові електроприлади та апаратура повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з’єднань та електророзеток заводського виготовлення;
– відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів та будівельних конструкцій має становити не менше 0, 25 м.
Саме тому категорично забороняється:
1. Прокладати електричні проводи і кабелі транзитом через пожежовибухонебезпечні зони.
2. Експлуатувати кабелі і проводи з ізоляцією, що пошкоджена або втратила в процесі експлуатації захисні властивості.
3. Залишати без нагляду кабелі та проводи з неізольованими струмопровідними частинами.
4. Застосовувати саморобні подовжувачі.
5. Застосовувати для опалення приміщення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання.
6. Користуватися пошкодженими розетками, вимикачами та іншими електровиробами.
7. Підвішувати світильники безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортати електролампи і світильники папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатувати їх зі знятими ковпаками (розсіювачами).
8. Використовувати електроапаратуру та прилади в умовах, що не відповідають вказівкам (рекомендаціям) підприємств-виробників.
9. Залишати без нагляду увімкнені в електромережу нагрівальні прилади (праски, чайники тощо) без негорючих підставок.
10. Використовувати вимикачі, штепсельні розетки для підвішування одягу та інших предметів, заклеювати ділянки електропроводки папером чи тканиною.
11. Використовувати побутові електронагрівальні прилади (праски, чайники тощо) без негорючих підставок.
Для гасіння електроприладів, які перебувають під напругою, можна використовувати тільки пісок, вуглекислотні та порошкові вогнегасники. Ці вогнегасники застосовують для гасіння електроустановок та електрообладнання, що перебувають під напругою до 1000 В, з відстані не менше 1 м. Непридатними для гасіння електрообладнання під напругою є водяні та водопінні вогнегасники.
Причиною більшості пожеж стає необережне поводження людей з вогнем – це не загашені сірники і недопалки, підпали торішньої трави. Такі дії становлять загрозу не тільки для ваших будинків, але і для ліній електропередач, нормального функціонування підстанцій.
Люди, які спалюють опале листя, не замислюються над тим, якої шкоди це завдає довкіллю. Пам’ятайте, що тонна тліючого листя виділяє тридцять кілограмів чадного газу та кілька кілограмів чадного диму. Крім цього, при згорянні листя та рослин виділяються важкі метали, чадний газ, окис азоту й багато інших канцерогенних сполук, які можуть викликати онкологічні захворювання. Також через спалювання листя, зростає ризик виникнення пожеж біля трансформаторних підстанцій та ліній електропередач. Тому необхідно неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки поблизу цих об’єктів енергетики.
Для забезпечення умов експлуатації електричних мереж і, найголовніше, для відвернення нещасних випадків, пожеж, аварій відводяться земельні ділянки, встановлюються охоронні зони, тобто мінімально допустимі відстані від електричних мереж до будинків, споруд, земної і водної поверхонь, прокладаються просіки у лісових масивах і зелених насадженнях.
Зазначаємо, що охоронна зона об’єктів енергетики – зона вздовж повітряних і кабельних ліній електропередачі, навколо електростанцій, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів та пристроїв і магістральних теплових мереж, споруд альтернативної енергетики тощо для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об’єкти та довкілля. Згідно п.5 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1997р. №209 встановлені такі охоронні зони електричних мереж:
– для повітряних ліній електропередач напругою до 1 кВ – 2 м, до 20 кВ – 10 м, 35 кВ – 15 м по обидві сторони від крайніх проводів;
– по периметру трансформаторних підстанцій – 3 метри від огорожі або споруди;
– уздовж підземних кабельних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстані 1 метра;
Нагадуємо, що в охоронних зонах ЛЕП забороняється розводити вогонь, складати матеріали, сміття, які можуть стати причиною пожежі. Якщо ви стали свідком небезпечного загоряння, то по можливості, негайно повідомте про це оператору кол-центру АТ «Миколаївобленерго» за телефоном 0800504001 та підрозділ пожежної охорони.
Шановні жителі міста!
Виїжджаючи на відпочинок у лісові масиви, на дачу, в поля будьте пильні та обережні, виконуйте правила пожежної безпеки, особливо, перебуваючи в охоронних зонах ліній електропередач або біля об’єктів енергетики.
Пам’ятайте прості правила:
– тримайте запальнички та сірники поза полем зору дітей та у недосяжних для них місцях (діти віком від двох років здатні самостійно їх запалити);
– не допускайте складання в охоронних зонах повітряних ліній соломи, дров;
– не запалюйте вогнище біля об’єктів електроенергетики;
– не кидайте палаючі сірники і недопалки;
– не допускайте спалювання сухої трави, листя, вирубаних дерев і чагарників.
Якщо Ви опинилися в осередку пожежі:
1. Не панікуйте та не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню, пересуваючись проти вітру, прикривши голову й обличчя одягом.
2. З небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню.
3. Після виходу з осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію, пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі за телефоном 101 та оператору кол-центру АТ «Миколаївобленерго» за номерами телефонів:
0931703079
0676904009
0512530661
☎️0800504001(безкоштовно)
Полум’я невеликих низових пожеж можна збивати гілками листяних порід дерев, заливати водою, закидати ґрунтом.
Будьте обережні в разі наближення до енергооб′єктів – високовольтних ліній і підстанцій!!!