Прокладка комунікацій кабелів, будівництво, благоустрій доріг, тротуарів та прилеглих територій, буріння свердловин, шурфування ґрунту чи, здавалося б, банальна посадка зелених насаджень – плануючи будь які земляні роботи, не забувайте і про необхідність узгодити їх з АТ «Миколаївобленерго». Ігнорування даної вимоги Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1455 від 27.12.2022 року, карається законом. Не кажучи вже про те, що подібна недбалість може призвести до нещасних випадків та аварійного знеструмлення споживачів.
Нагадаємо, відповідно до Правил, охоронні зони електромереж встановлюються наступним чином:
уздовж повітряних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки та повітряного
простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі:
– 2 метри – до 1 кВ;
– 10 метрів – 3-20 кВ;
– 15 метрів – 35 кВ;
– 20 метрів – 110 кВ;
– 25 метрів – 150 кВ, 220 кВ;
за периметром трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди, краю фундаменту неогородженої споруди або стояків щоглової підстанції.
Згідно з п. 12, 13 Правил у межах охоронних зон об’єктів енергетики забороняється:
складати сміття, здійснювати підпал стерні, очерету та бур’яну;
запускати безпілотні літальні апарати (крім випадків використання їх для забезпечення
експлуатації та охорони електричних мереж), повітряні кулі;
виконувати будівельні роботи та зводити об’єкти будівництва будь-якого призначення;
виконувати роботи із застосуванням автотранспорту та техніки з навантаженням на вісь понад 5 т;
займатися промисловим рибальством (в охоронних зонах підводних кабельних ліній електропередачі та/або зв’язку (телемеханіки).
Згідно з п. 14 Правил фізичним особам/фізичним особам-підприємцям та юридичним особам, у тому числі власникам і користувачам земельних ділянок, у межах охоронних зон електричних мереж (повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв), забороняється виконувати земляні, будівельні та інші роботи, що можуть призвести до порушення безаварійного функціонування об’єктів передачі електричної енергії, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки.
Шановні споживачі! Електроенергія – то невід’ємна частина нашого життя, благо цивілізації, без якого важко уявити сучасне буття. Та не варто забувати про іншу сторону медалі – небезпеку, що чатує на тих, хто нехтує правилами безпеки при експлуатації електроприладів, поблизу електроустановок тощо. Не наражайте себе та оточуючих на небезпеку! Якщо ж ви стали свідком нелегальних земляних робіт, порушень Правил охорони електричних мереж абощо – невідкладно повідомляйте про такі випадки до нашого Call-центру 0800-504-001.