Відмінність багатотарифних приладів обліку або приладів диференційованого (погодинного) обліку електричної енергії від одно тарифних приладів обліку “звичайних електролічильників” полягає у наступному:
- при обліку електричної енергії по одно тарифному приладу обліку
- “звичайному електролічильнику” – розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показів приладу обліку за повним тарифом незалежно від періоду доби;
- при обліку електричної енергії по багатотарифному приладу обліку – розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показів які фіксуються приладом обліку за певні періоди доби, з урахуванням тарифних коефіцієнтів що встановлені для відповідного періоду.
Встановлення багатотарифних приладів обліку та перехід на розрахунки за спожиту електроенергію за тарифами, які диференційовані за періодами часу, дозволяє споживачам заощаджувати на оплаті спожитої електроенергії за рахунок найбільшого споживання електричної енергії у період доби, в який діє найменшій тарифний коефіцієнт.
Наприклад, вночі при мінімальному навантаженні енергосистеми встановлюються знижені коефіцієнти для оплати за спожиту електроенергію, завдяки чому вартість спожитої в нічний період електроенергії значно зменшується.
Використання багатофункціональних багатотарифних електролічильників мотивує споживачів переводити обсяги власного споживання електричної енергії із годин максимального навантаження енергосистеми у нічний час, що розвантажує електромережі та дозволяє споживати електроенергію за більш низькими тарифами.
Первинна параметризація багатотарифного лічильника для побутових споживачів здійснюється одноразово за рахунок АТ «Миколаївобленерго». Для непобутових споживачів існує можливість розрахунку за спожиту електричну енергію за годинами доби, при виборі відповідної комерційної пропозиції Електропостачальника та наявності функцій інтервального вимірювання та дистанційного зчитування даних з лічильника.
У випадках використання для побутових потреб електроприладів з великою потужністю (в першу чергу електроопалювальних та водонагрівальних установок) а також якщо споживач бажає законно заощаджувати на вартості спожитої електричної енергії.
Окрім того, перебудовуючи графік споживання електроенергії при використанні інших електроприладів (наприклад, використовуючи пральну машину, електросушилку, посудомийну машину, мініхлібопіч, СВЧ – піч, праску, кондиціонер – для створення ранкової свіжості та інше до 07-00), споживач має можливість максимально заощаджувати на вартості електроенергії. В порівнянні з розрахунками за електричну енергію по однотарифниму приладу обліку:
- при розрахунках за електричну енергію по двотарифному приладу обліку з 23.00 до 7.00 застосовується тарифний коефіцієнт 0,5 , за рахунок цього вартість спожитої в ці години електроенергії знижується на 50 %;
- при розрахунках за електричну енергію по трьох тарифному приладу обліку з 23.00 до 7.00 застосовується тарифний коефіцієнт 0.4 , за рахунок цього вартість спожитої в ці години електроенергії знижується на 60%.
Електроустановки споживачів, які бажають здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, зокрема за годинами доби, мають бути забезпечені відповідними інтервальними (багатозонними або погодинними) лічильниками, які надають також інформацію про фактичний час користування електричною енергією. Замовник має право самостійно придбати засоби комерційного обліку (далі – ЗКО), що відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів, та надати їх Товариству (разом із копіями розрахункових документів (квитанції, товарного чи касового чека тощо), а також технічних паспортів чи інших документів, що їх замінюють) для встановлення на своєму об’єкті. Під час купівлі ЗКО та іншого обладнання вузла обліку замовник повинен керуватися технічними рекомендаціями щодо їх технічних характеристик (зокрема щодо дистанційного зчитування даних (показів) лічильника, якщо це передбачено проєктними рішеннями). Послуги із установлення (улаштування) вузлів обліку, заміни (зокрема монтаж/демонтаж), технічного обслуговування тощо здійснюється за рахунок замовника послуг.
У споживачів встановлюються прилади обліку електричної енергії яки внесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущені до застосування на території України.
Додатковою умовою застосування того чи іншого приладу обліку є попереднє (до придбання) узгодження споживачем з філією АТ «Миколаївобленерго» типу приладу обліку на відповідність вимогам нормативних документів та обраному споживачем виду тарифу.
При узгодженні враховуються: вимоги щодо впровадження автоматизації обліку, захищеність приладів обліку від несанкціонованого втручання та зовнішнього впливу різними способами і методами з метою безоблікового споживання та розкрадання електроенергії, технічна і економічна доцільність, уніфікація типів засобів обліку.
1. Споживачу необхідно придбати засіб вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) керуючись рекомендаціями щодо технічних характеристик такого ЗВТ, оприлюдненими на веб-сайті Товариства.
2. Обрати необхідний тарифний план та звернутися із письмовою заявою на первинну (повторну) параметризацію, проведення заміни та технічної перевірки лічильника електроенергії до відповідної філії.
Здати електролічильник та документи для укладання договору про надання зазначених послуг – при собі мати паспорт та ідентифікаційний код. Первинна параметризація багатотарифного лічильника для побутових споживачів здійснюється одноразово за рахунок АТ «Миколаївобленерго».
3. Після укладання договору, сплатити послуги з технічної перевірки і заміни лічильника, відповідно до діючих у АТ «Миколаївобленерго» калькуляцій.
4. Узгодити у філії Товариства відповідного району дату проведення заміни електролічильника.
Вартість робіт з заміни приладу обліку визначається відповідно до «Переліку додаткових робіт і послуг АТ «Миколаївобленерго», який складений відповідно до затвердженої НКРЕ «Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов’язаних із ліцензованою діяльністю», та узгодженого в територіальному представництві НКРЕ. Рахунок на сплату вартості робіт виписується у відповідній філії АТ «Миколаївобленерго».
Установлення, налаштування, заміна, модернізація вузла обліку виконуються на підставі заяви споживача та оплачуються замовником послуг.
У двотарифного приладу обліку покази спожитої електроенергії визначаються за тарифними зонами “день/ніч”, де:
- першому тарифу “день” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 1;
- другому тарифу “ніч” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 2.
У трьохтарифного приладу обліку покази спожитої електроенергії визначаються за тарифом “багатозонний”, де:
- першому тарифу “піковий” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 1;
- другому тарифу “ніч” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 2;
- третьому тарифу ” напівпіковий” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 3.
«АТ «Миколаївобленерго» – Оператор системи розподілу та надає функції транспортування електроенергії, приймає показання від споживачів та надає їх Електропостачальнику, який в свою чергу відповідальний за проведення розрахунків вартості спожитої електроенергії та видачу відповідних рахунків. Таким чином, з питань розрахунків пропонуємо звернутися до Вашого Електропостачальника».
Отримати інформацію про останні зняті покази приладу обліку Ви маєте можливість за допомогою особистого кабінету у вкладці «Абон.книжка».