Відмінність багатотарифних приладів обліку або приладів диференційованого (погодинного) обліку електричної енергії від одно тарифних приладів обліку “звичайних електролічильників” полягає у наступному:

 • при обліку електричної енергії по одно тарифному приладу обліку
 • “звичайному електролічильнику” – розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показів приладу обліку за повним тарифом незалежно від періоду доби;
 • при обліку електричної енергії по багатотарифному приладу обліку – розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються на підставі показів які фіксуються приладом обліку за певні періоди доби, з урахуванням тарифних коефіцієнтів що встановлені для відповідного періоду.

Встановлення багатотарифних приладів обліку та перехід на розрахунки за спожиту електроенергію за тарифами, які диференційовані за періодами часу, дозволяє споживачам заощаджувати на оплаті спожитої електроенергії за рахунок найбільшого споживання електричної енергії у період доби, в який діє найменшій тарифний коефіцієнт.
Наприклад, вночі при мінімальному навантаженні енергосистеми встановлюються знижені коефіцієнти для оплати за спожиту електроенергію, завдяки чому вартість спожитої в нічний період електроенергії значно зменшується.
Відповідно до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999 р. №309 (зі змінами та доповненнями) розрахунки населення за спожиту електроенергію за тарифами, що диференційовані за періодами часу, здійснюються за такими тарифними коефіцієнтами:
при розрахунках за електроенергію за двозонними тарифами:

 • 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);
 • повний тариф в інші години доби.

при розрахунках за електроенергію за тризонними тарифами:

 • 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми – піковий період (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години);
 • повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);
 • 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

У випадках використання для побутових потреб електроприладів з великою потужністю (в першу чергу електроопалювальних та водонагрівальних установок) а також якщо споживач бажає законно заощаджувати на вартості спожитої електричної енергії.
Окрім того, перебудовуючи графік споживання електроенергії при використанні інших електроприладів (наприклад, використовуючи пральну машину, електросушилку, посудомийну машину, мініхлібопіч, СВЧ – піч, праску, кондиціонер – для створення ранкової свіжості та інше до 07-00), споживач має можливість максимально заощаджувати на вартості електроенергії. В порівнянні з розрахунками за електричну енергію по однотарифниму приладу обліку:

 • при розрахунках за електричну енергію по двотарифному приладу обліку з 23.00 до 7.00 застосовується тарифний коефіцієнт 0,5 , за рахунок цього вартість спожитої в ці години електроенергії знижується на 50 %;
 • при розрахунках за електричну енергію по трьох тарифному приладу обліку з 23.00 до 7.00 застосовується тарифний коефіцієнт 0.4 , за рахунок цього вартість спожитої в ці години електроенергії знижується на 60%.

У разі вибору споживачем тарифу диференційованого за періодами часу доби, встановлення відповідного приладу обліку здійснює енергопостачальник. При цьому споживач оплачує вартість та програмування (параметризацію) нового приладу обліку. Планова заміна, обслуговування, ремонт приладів обліку виконуються за рахунок енергопостачальника. У випадку,  якщо заміна приладу обліку проводиться за ініціативою споживача, або прилад обліку пошкоджено, втрачено, неправильно працює з вини споживача, вартість перевірки, ремонту та встановлення приладу обліку відшкодовує споживач.

У споживачів встановлюються прилади обліку електричної енергії яки внесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущені до застосування на території України.
Додатковою умовою застосування того чи іншого приладу обліку є попереднє (до придбання) узгодження споживачем з філією АТ «Миколаївобленерго» типу приладу обліку на відповідність вимогам нормативних документів та обраному споживачем виду тарифу.
При узгодженні враховуються: вимоги щодо впровадження автоматизації обліку, захищеність приладів обліку від несанкціонованого втручання та зовнішнього впливу різними способами і методами з метою безоблікового споживання та розкрадання електроенергії, технічна і економічна доцільність, уніфікація типів засобів обліку.

 1. Надати заяву у філію АТ «Миколаївобленерго» про заміну встановленого приладу обліку.
 2. Узгодити у філії АТ «Миколаївобленерго» питання по типу та встановленню багатотарифного приладу обліку.
 3. Укласти договір на проведення параметризації приладу обліку для чого звернутися:
  • для споживачів м. Миколаєва, у АТ «Миколаївобленерго»на вул. Громадянська, 40 – Центральна служба обліку – у вікно «Прийом лічильників»;
  • для інших споживачів – до відповідної районної філії за місцем розташування електроустановок.
 4. Провести сплату за проведення параметризації приладу обліку.
 5. Провести сплату за виконання робіт по заміні приладу обліку.
 6. Отримати повідомлення про дату проведення заміни приладу обліку.

Вартість робіт з заміни приладу обліку визначається відповідно до «Переліку додаткових робіт і послуг АТ «Миколаївобленерго», який складений відповідно до затвердженої НКРЕ «Методики розрахунку вартості робіт з підключення електроустановок споживачів до електричних мереж ліцензіата та інших додаткових робіт і послуг, пов’язаних із ліцензованою діяльністю», та узгодженого в територіальному представництві НКРЕ. Рахунок на сплату вартості робіт виписується у відповідній філії АТ «Миколаївобленерго».

Згідно п. 12 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 26.07.1999 року № 1357, у разі вибору споживачем іншого виду тарифу на електричну енергію енергопостачальник встановлює відповідний прилад обліку.

При цьому споживач оплачує вартість нового приладу обліку з урахуванням балансової вартості та амортизаційного зносу приладу обліку, який замінюється.

У двотарифного приладу обліку покази спожитої електроенергії визначаються за тарифними зонами “день/ніч”, де:

 • першому тарифу “день” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 1;
 • другому тарифу “ніч” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 2.

У трьохтарифного приладу обліку покази спожитої електроенергії визначаються за тарифом “багатозонний”, де:

 • першому тарифу “піковий” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 1;
 • другому тарифу “ніч” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 2;
 • третьому тарифу ” напівпіковий” відповідає індекс на дисплеї приладу обліку – Т 3.

При визначені вартості спожитої електроенергії за кожним рівнем тарифу застосовується питома вага обсягу електричної енергії, що спожита у відповідній зоні доби протягом розрахункового періоду, до загального обсягу спожитої електроенергії в цьому періоді. Також розрахунок спожитої електроенергії по багатотарифному приладу обліку можливо здійснити за допомогою «Прикладів проведення орієнтовних розрахунків богатозонного тарифу», які розміщені на сайті АТ «Миколаївобленерго» у закладці Споживачам – Тарифи. Перевірити правильності розрахунків споживач може на сайті АТ «Миколаївобленерго», через систему «ok.energy.mk.ua»

Отримати інформацію про останні зняті покази приладу обліку Ви маєте можливість за допомогою особистого кабінету у вкладці «Абон.книжка».