179 пошкоджень за 9 місяців поточного року! Миколаївобленерго закликає обачніше виконувати земляні роботи

Закортіло вам провести благоустрій чи здійснити будівництво? Наче, позитивний задум… та не дарма кажуть, що благими намірами вистелена стежка у пекло! Зокрема, порушення Правил охорони електричних мереж може спровокувати трагедію!

Так, з початку поточного року маємо близько 200 епізодів, коли порушення під час виконання земляних робіт призводили до пошкодження кабельних ліній. Це, в свою чергу, призводило до знеструмлення сотень і сотень жителів, не кажучи вже про необхідність відновлювальних робіт в мережах Товариства. До того ж, подібне недбальство може обернутися і травмуванням людей чи мати навіть фатальні наслідки.

Нагадуємо, що, відповідно до «Правил охорони електричних мереж», які затверджені постановою Кабінету міністрів України № 1455 від 27.12.2022р., виконувати земляні роботи під час прокладки комунікацій кабелів, будівництва будівель, благоустрою доріг, тротуарів та прилеглих територій, посадки зелених насаджень, буріння свердловин, шурфування грунту тощо без попереднього узгодження з енергопостачальною організацією ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!
За порушення Правил охорони електричних мереж громадяни притягуються до відповідальності.

Закликаємо суворо і неухильно дотримуватися «Правил охорони електричних мереж» (далі Правил).
Охоронні зони електромереж встановлюються наступним чином:
уздовж повітряних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки та повітряного
простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі:
– 2 метри – до 1 кВ;
– 10 метрів – 3-20 кВ;
– 15 метрів – 35 кВ;
– 20 метрів – 110 кВ;
– 25 метрів – 150 кВ, 220 кВ;
– 30 метрів – 330 кВ, 400 кВ, 500 кВ;
– 40 метрів – 750 кВ;
за периметром трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди, краю фундаменту не огородженої споруди або стояків щоглової підстанції;
уздовж підземних кабельних ліній електропередачі (крім кабельних ліній електропередачі – напругою до 1 кВ, прокладених у місцях під тротуарами) – у вигляді земельної ділянки,обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх кабелів, а також стін кабельного колодязя чи іншої підземної або наземної кабельної споруди (опори) на відстань 1 метра;
уздовж підземних кабельних ліній електропередачі до 1 кВ, прокладених у місцях під тротуарами, – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх кабелів на відстань 0,6 метра у напрямку будинків і споруд та на відстань 1 метра у напрямку проїзної частини вулиці;
для об’єктів будівництва, які у законний спосіб (наявність відповідних дозволів) розташовані в межах охоронних зон електричних мереж, повинні бути забезпечені відповідні відстані, а також здійснені заходи захисту, передбачені Правилами улаштування електроустановок, затвердженими наказом Міненерговугілля від 21 липня 2017 р. № 476.
Відповідно з п. 12, 13 Правил у межах охоронних зон об’єктів енергетики додатково до обмежень, встановлених статтею 32 Закону України “Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів”, забороняється:
складати сміття, здійснювати підпал стерні, очерету та бур’яну;
запускати безпілотні літальні апарати (крім випадків використання їх для забезпечення
експлуатації та охорони електричних мереж), повітряні кулі;
виконувати будівельні роботи та зводити об’єкти будівництва будь-якого призначення;
виконувати роботи із застосуванням автотранспорту та техніки з навантаженням на вісь понад 5 тонн;
займатися промисловим рибальством (в охоронних зонах підводних кабельних ліній електропередачі та/або зв’язку (телемеханіки).

Згідно з п. 14 Правил фізичним особам/фізичним особам – підприємцям та юридичним особам, у тому числі власникам і користувачам земельних ділянок, у межах охоронних зон електричних мереж (повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв), забороняється виконувати земляні, будівельні та інші роботи, що можуть призвести до порушення безаварійного функціонування об’єктів передачі електричної енергії, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, в тому числі:
перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки таких споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
накидати на струмопровідні частини об’єктів передачі електричної енергії і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи.

 Крім всього іншого, слід пам’ятати, що категорично заборонено торкатися опор руками, прив’язувати до них тварин, облаштовувати поруч табори і місця відпочинку людей. А до обірваних проводів наближатися на відстань меншу 8 метрів людям і тваринам взагалі смертельно небезпечно! До прибуття ремонтної бригади необхідно організувати охорону обірваних проводів, щоб запобігти наближенню до них транспортних засобів, людей і тварин.

Шановні споживачі електроенергії!
У випадку виявлення проведення самовільного виконання земельних робіт чи іншого порушення Правил охорони електричних мереж, будь ласка, звертайтеся до Call-центру АТ «Миколаївобленерго» 0800504001.
Таким чином, Ви попередите виникнення можливих аварій та нещасних випадків.