Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими робітниками в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.
У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.
В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.
Цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника. Наприклад, тема Всесвітнього дня охорони праці у 2020 році була присвячена проблемі насильства і домагань на робочому місці, що є серйозною та постійною загрозою здоров’ю та безпеці працівників, а також продуктивності і репутації організації.
За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів, і від близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного наслідку. Кожен день в світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5000 осіб, в рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб.
Через пандемію COVID-19 уряди країн, роботодавці, працівники та населення в цілому стикнулися з безпрецедентними викликами, пов’язаними з вірусом SARS-CoV-2, та численними наслідками, які він спричинив у сфері праці. Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), спрямованим на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.
З того часу, як на початку 2020 року пандемія COVID-19 перетворилася на кризу світового масштабу, вона спричинила глибокий вплив на всі сфери життя. Пандемія торкнулася майже кожного аспекту світу праці. Зміщення в бік нових форм організації праці, зокрема масштабний перехід на дистанційну роботу, наприклад, створило багато можливостей для працівників, але викликало потенційні ризики щодо БЗР, зокрема психосоціальні ризики та ризики насильства.
У 2021 році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі присвячений залученню потенціалу елементів системи безпеки та здоров’я на роботі, а нинішня криза демонструє важливість зміцнення систем служб охорони праці та здоров’я на роботі, як на національному рівні, так і на рівні підприємств.
На додаток до нинішньої кризи, існує занепокоєння з приводу відновлення діяльності в спосіб, який забезпечить підтримку прогресу, досягнутого у припиненні передачі інфекції. Саме тому Всесвітній день охорони праці, який також називають Днем безпеки і гігієни праці, присвятили подоланню спалаху інфекційних захворювань в світі праці, з особливою увагою до пандемії COVID-19.
МОП скористається цією можливістю для покращення обізнаності та стимулювання діалогу щодо важливості створення стійких систем БЗР та інвестування коштів у них, для чого будуть висвітлені як регіональні, так і національні приклади зменшення і попередження поширення COVID-19 на робочому місці.
Ціллю участі керівництва АТ «Миколаївобленерго» і служби охорони праці та пожежної безпеки у заходах з відзначення Всесвітнього дня охорони праці є –привернення уваги учасників виробничого процесу, на новітні тенденції в області охорони праці, на масштаб виробничого травматизму, рівень професійних захворювань та смертності на виробництві. Основні роботи, що виконує Товариство відносяться до робіт підвищеної небезпеки. Працівники, які виконують такі роботи, кожен день ризикують своїм життям та здоров’ям.
Основне завдання, яке стоїть перед керівництвом Товариства і СОПтаПБ – відсутність травматизму у всіх його проявах – як на підприємстві, під час виконання виробничих завдань, так і поза його межами, під час виконання будь-яких господарських робіт.
Шляхом вирішення цього завдання, може стати політика профілактики травматизму, де головними пріоритетами є:
– підвищення професійного рівня працівників;
– доведення інформації про нещасні випадки у всі структурні підрозділи Товариства до кожного керівника, для подальшого розгляду та всебічного обговорення із всіма працівниками, з метою недопущення подібних випадків;
– розвиток культури охорони праці за рахунок впровадження новітніх технологій;
– забезпечення рівноваги поміж контролем додержання нормативних актів з охорони праці, з одного боку та представленням інформації і консультацій – з іншого.
Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці.
СОПтаПБ АТ «Миколаївобленерго»