В зв’язку з погіршенням погодних умов, які накрили Миколаївську область нагадуємо про небезпеку обривів ліній електропередач.
Налипання мокрого снігу, ожеледно-паморозеві утворення та поривчастий вітер можуть спричинити пошкодження повітряних ліній електропередач.
БУДЬТЕ УВАЖНИМИ ТА ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ:
- під час сильного вітру уникайте ліній електропередач;
- будьте особливо уважні на вулиці, біля будинків під час негоди, коли найчастіше можливе пошкодження проводів повітряних ліній електропередач;
- не наближайтеся до обірваних проводів повітряних ліній електропередач на відстань менше як 8 метрів — це може бути смертельно-небезпечно;
- попереджайте інших і роз’яснюйте дітям про небезпеку ураження електричним струмом при їхньому наближенні до проводів повітряних ліній електропередач.
ВАШІ ДІЇ
Якщо Ви помітили повалені стовпи, обрив, або провисання проводів повітряних ліній електропередач:
- не торкайтеся до проводів;
- негайно повідомте про даний факт в Кол-центр АТ «Миколаївобленерго» за телефонами:
(067) 690 40 09
0 (800) 504 001 або в службу порятунку за номером «112»;
- прослідкуйте, щоб ніхто не наближався до обірваних проводів ближче ніж на 8 метрів, до приїзду аварійно-диспечерської бригади.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
При обриві й падінні проводу на землю електричний струм продовжує розтікатися у землі. Відомо, що земля є провідником електричного струму і тому стає ніби продовженням проводу лінії електропередачі. Тоді струм розтікається у вигляді півсфери від обірваного краю електропроводу утворюючи невидиме електричне коло. При цьому вся поверхня землі, що знаходиться в точці розтікання, отримує певний потенціал, який зменшується в міру віддалення від точки дотику проводу із землею.
Безпечним є віддалення від місця обриву на 8 м на відкритій місцевості і на 4 м — у приміщенні.
Якщо людина опинилася близько біля обірваного дроту, вона попадає під дію електричного струму вже тоді, коли її ноги торкаються двох точок землі, що мають різні електричні потенціали. Так виникає крокова напруга, виходити з зони якої потрібно пересуваючи ступні ніг по землі так, щоб вони не відривалися одна від одної. Таким чином, при ходьбі обидві ноги будуть знаходитися практично в одній точці з одним електричним потенціалом і напруги між ними не виникне.
ЩО ТАКЕ КРОКОВА НАПРУГА
Отже, крокова напруга — це різниця потенціалів між двома точками в зоні розтікання електричного струму, які знаходяться на відстані одного кроку. Чим ширший крок — тим більша різниця потенціалів і тим ймовірніше ураження електричним струмом.
Величина крокової напруги також залежить від:
— відстані людини від точки розтікання струму на землю;
— стану та властивостей взуття;
— величини питомого опору ґрунту.
Людина може зрозуміти, що знаходиться під дією крокової напруги, коли відчуває пощипування, затерпання чи інший дискомфорт, який раніше не відчувала, у своїх ногах. У такій ситуації (а також в ситуації коли просто побачили обірваний електропровід) бігти НЕ МОЖНА! Тому, що при кроковій напрузі струм, який проходить від однієї ноги до другої, скорочує м’язи на ногах і людина від нестерпної болі може впасти. У разі падіння збільшується відстань між точками дотику до землі, що веде до більш небезпечного шляху проходження струму через тіло людини (рука–нога).
У цей момент припиняється дія на людину напруги кроку та виникає інша, більш важка ситуація. Замість нижньої петлі в тілі людини утворюється новий, більш небезпечний шлях струму, зазвичай від рук до ніг і створюється реальна загроза смертельного ураження струмом.
При попаданні в зону дії крокової напруги необхідно виходити з небезпечної зони мінімальними кроками або стрибками на одній нозі. При виході з небезпечної зони, не можна відривати ноги від землі, рухи повинні бути мінімально (по відстані) легкими.